اشو چی می گه؟

شروع موضوع توسط khadem ‏17/05/2012 در انجمن اوشو

1.  

khadem کاربر فعال کاربر انجمن

در آغاز خوبه بدونید که اشو هرگز کتابی ننوشته ولی ازش 7000سخنرانی و 1700نوار ویدئو و کاست مونده که طرفداراش اونا رو تو 650 جلد کتاب منتشر کردن و تقریبا همشونو به سی تا زبان زنده دنیا ترجمه کردن.
    اینم بد نیس بدونید که همونجور که اشو خودش گفته زبونش ساده و روزمره هست واسه اینکه همه بفهمنش.
    قصه و داستانایی که بخشیشم ایرونیه زیاد گفته و از اونا نتایجی رو که خواسته گرفته.
    بیشتر راجع به نیاز انسانها و رنج و دردشون حرف زده و تکنیکهایی ارائه داده.
    می گن بیان با نفوذی داشته.

اصل اول:عشق

یکی از مهمترین اصولی که اشو بهش به شدت تاکید داره اصل عشق و عشق ورزیه.میشه بگی عشق عصاره پیام اشو هستش.

[​IMG] [​IMG] ویرایش [​IMG] پاسخ [​IMG] نقل قول [​IMG] تشکر

2.  

همدم کاربر تازه وارد کاربر انجمن

سلام از چیش برات بگم، اولا که در حرف هاش ضد و نقیض زیاد داره! حتی خودش هم میگه اگه من الان حرفی زدم احتمالا چند دقیقه بعد نفی کنم!! بذار پله پله بریم جلو ببین دیدگاهش در مورد خدا چیه، فقط فعلا نقل میکنم:
    [FONT=&quot]جايى خدا را همان روح دانسته و مى گويد[/FONT][FONT=&quot]: [/FONT][FONT=&quot]« [/FONT][FONT=&quot]‏[/FONT][FONT=&quot]روح، خود خداوند است» رک : [/FONT][FONT=&quot]‏[/FONT][FONT=&quot]ا[/FONT][FONT=&quot]. [/FONT][FONT=&quot]راز بزرگ، اوشو، ترجمه روان كهريز، تهران، باغ نو،1382 [/FONT][FONT=&quot]‏[/FONT][FONT=&quot]، مى ١٠ [/FONT][FONT=&quot]‏.[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
    [FONT=&quot]گاهى جستجوى خدا را كارى بيهوده مى داند و در ماسخ اين خواسته كه «براى [/FONT][FONT=&quot]‏[/FONT][FONT=&quot]تقرب به خدا و يافتن او چه بايد كرد؟ » [/FONT][FONT=&quot]‏[/FONT][FONT=&quot]مى گويد چنين سخنانى هين معنا و مفهومى ندارد و جستجوى خدا امرى بيهوده است[/FONT][FONT=&quot]: [/FONT][FONT=&quot]«مردم به نزد من مى آيند و مى گويند ما آرزوى جستجوى خداوند را داريم[/FONT][FONT=&quot]. [/FONT][FONT=&quot]من به آنها مى گويم در اين باره با من صحبت نكنيد[/FONT][FONT=&quot]. [/FONT][FONT=&quot]اين مقوله را به بحث نكشيد، هر گونه صحبتى درباره جستجوی خدا بى فايده است[/FONT][FONT=&quot]. [/FONT][FONT=&quot]هيح معنا و مفهومى در آنچه مى گويند نيست[/FONT][FONT=&quot].[/FONT][FONT=&quot]» ا[/FONT][FONT=&quot]. [/FONT][FONT=&quot]همان، ص ١٣٥
    [/FONT][FONT=&quot]‏[/FONT][FONT=&quot]گاهى نيز خدا را بهانه و ابزاری برای ابراز احساسات نسبت به كل مى داند و هيچ حقيقتى براو آن قائل نيست[/FONT][FONT=&quot]: ([/FONT][FONT=&quot]كلمه خدا فقط يك بهانه است[/FONT][FONT=&quot]. [/FONT][FONT=&quot]ابزارى است برای ابراز احساسات ما به كل.[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]در واقع كل هستى خداست[/FONT][FONT=&quot]. [/FONT][FONT=&quot]كل، الهى است و وقتى شما لبريز احساس الوهيت شويد، با كل هستى يكى خواهيد شد[/FONT][FONT=&quot]. [/FONT][FONT=&quot]راه حل مشكل شما رسيدن به آن وحدت است [/FONT][FONT=&quot]... [/FONT][FONT=&quot]هر گاه انسان به نقطه اى برسد كه خودش را كاملا خارج از ذهن ببيند، آن وقت انسان خدا شده است[/FONT][FONT=&quot].[/FONT][FONT=&quot]»[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]٢ [/FONT][FONT=&quot]‏. [/FONT][FONT=&quot]همان، ص251 [/FONT][FONT=&quot]‏- [/FONT][FONT=&quot]٢٥٣ [/FONT][FONT=&quot]‏. [/FONT]
    [FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]و در جايى نيز عينيت و واقعيت داشتن خدا و وجود شخصى داشتن او را انكار كرد [/FONT][FONT=&quot]‏[/FONT][FONT=&quot]و خدا را صرفأ يك ذهنيت معرفى مى كند و مى گويد[/FONT][FONT=&quot]: ((... [/FONT][FONT=&quot]خدا و من حتى يك شخص نيست، بلكه يك حضور است[/FONT][FONT=&quot]. ... [/FONT][FONT=&quot]خدا و من چيزى عينى، آنجا، نيست[/FONT][FONT=&quot]. [/FONT][FONT=&quot]خداى من همان ذهنيت است، اينجا[/FONT][FONT=&quot].[/FONT][FONT=&quot]» 3[/FONT][FONT=&quot].[/FONT][FONT=&quot]كودك نوين، اوشو، ترجمه مرجان فرجى، تهران، فردوس، ١3٨٠ [/FONT][FONT=&quot]‏[/FONT][FONT=&quot]،ص ٦٤ گاهى نيز درباره خدا مى گويد[/FONT][FONT=&quot]: (([/FONT][FONT=&quot]خداوند يك شخص نيست، بلكه تنها تجربه او است كه تمام هستى را به پديده اى زنده مبدل مى سازد؛ تنهايى او مطرح نيست[/FONT][FONT=&quot]. [/FONT][FONT=&quot]او با زندگى مى تپد! با زندگى كه دارای ضربان است[/FONT][FONT=&quot]. [/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]‏[/FONT][FONT=&quot]لحظه او كه دريابى كه ذل هستى مى تپد خداوند را كشف كرده ای [/FONT][FONT=&quot]. [/FONT][FONT=&quot]»[/FONT]
    [FONT=&quot]‏[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]١ [/FONT][FONT=&quot]‏. [/FONT][FONT=&quot]شورشى، اوشو، ترجمه عبدالعلى براتى، تهران، نسيم دانش، ١٣٨٧ [/FONT][FONT=&quot]‏[/FONT][FONT=&quot]، ص ٢٠٠ [/FONT][FONT=&quot]‏. [/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
    به اینا شما چی میگی؟ چیزی غیر از تناقض گویی هست؟ در یک کلمه بخواهم بگم روح حرف های عرفان اوشو «سكس» است. وی سكس را به عنوان بهترين راه وصول به حقيقت! یاللعجب! و فناى در هستى مطلق
    مى داند! و مراقبه سكس را تعليم مى دهد! اما اگه دقیق تر بخواهی حاضرم باهم گفتگو کنیم. یاحق

3.  

khadem کاربر فعال کاربر انجمن

عشق رقص زندگی

عشق شوق وافر درونی است برای یکی بودن با کل .اگر درختی را از خاک بیرون بیاوریم و آن را از ریشه بکنیم [FONT=&amp]، [/FONT]درخت شوق عظیمی برای بازگشت به خاک و ریشه خود دارد و اگر باز نگردد می میرد ...عشق هدفی ندارد [FONT=&amp]، [/FONT] مقصودی ندارد ولی تاثیری شگرف دارد [FONT=&amp]، [/FONT]لذت بخش است...عشق رقص زندگی است.
    گامهای اوشو برای عشق ورزی:
    مرحله اول:حضور در لحظه
    مرحله دوم:تبدیل سموم بدن به شهد
    مرحله سوم:تقسم کردن وبخشیدن
    مرحله چهارم:هیچ بودن
    عشق از نگاه اوشو باید زمینی باشد.درخت محتاج ریشه در خاک وعشق نیازمند ریشه در جسم است.او معتقد است که:رسیدن به عشق از طریق قطب مخالف امکان پذیر است.
    اگر کسی با دقت به دنبال متعلق عشق در اثار اوشو باشد در می یابد که از دیدگاه اوشو عشق متعلق ندارد بلکه خود عشق خداست!

4.  

abc160561b1 کاربر فعال کاربر انجمن

5.  

abc160561b1 کاربر فعال کاربر انجمن

موضوع های مشابه: اشو چی
انجمن عنوان تاریخ
اوشو آیا اشو خدا و بهشت و جهنم رو قبول داره؟ ‏26/09/2012
اوشو گاهشمار زندگی اشو ‏11/05/2012