کودکیتان خلاق بودید؟ ..شما هم بنویسید...

شروع موضوع توسط قلم ‏30/05/2012 در انجمن کودک و نوجوان

1.  

قلم کاربر ماندگار کاربر انجمن

همیشه وقتی کودکان خلاقی رو میبینم که مادر و پدرشون نمی دونن این بچه ها خلاق هستند و در اثر همین ناآگاهی، از کودکان خود شرمنده هستند و گاها رفتارهای نامناسب با اون ها دارند، خیلی ناراحت می شم.

اخه وقتی یه کودکی یه عالمه داستان های جورواجور رو برای مادرش تعریف می کنه و همه چیز رو به نوعی شگفت انگیز به هم می چسبونه، این مادر نمی دونه که قوه ی تخیل بچه ی خلاقش بسیار قوی هست که این طور حرف می زنه و گاها در باره ی مسائل روز، داستان سرایی می کنه. انوقت به بچه اش چی می گه؟ می گه این قدر دروغ نگو...در حالی که کودک پیش خودش می گه من فقط داستان می گفتم. دروغ نمی گفتم. فلذا حس بدی از این کار بهش دست خواهد داد و همین یه جمله ای که از عدم اگاهی ما نسبت به مسئله هست، باعث می شه خلاقیت کودک نهفته بشه.

با برخی نوجوان ها این برخورد رو داشته ام که ادب و خطب های والدین، خلاقیتشون رو نهفته کرده و چه زمان ها و مصیبت هایی ما کشیدیم تا این کودکان اعتماد به نفس و قوه ی خلاقیتشون رو باور کنند و بتونیم این خلاقیت رو دوباره فعال کنیم تا بتونن ایده پردازی کنن.

شما در کودکیتان خلاق بوده اید؟ چه ویژگی هایی داشتین که فکر می کنین خلاق هستین؟ یا فرزندانتان خلاق هستند؟ چه ویژگی هایی دارند که فکر می کنین اون ها خلاق هستند؟

می دونم با یه سرچ کوچیک می تونین ویژگی های کودکان خلاق رو در بیارین.(این کار رو خود من هم می تونستم انجام بدم و همه ی ویژگی ها رو بزارم. منتهی علت داره که این کار رو نکردم. با ما پیش بیایید در اخر به علتش پی خواهید برد. ) فقط خواهشا این کار رو نکنین. فکر کنین. تأمل کنین. اندیشه کنین روی حالت های خود یا دیگران و به صورت تجربی این ویژگی ها رو بفرمایید.

swan, مدیر گالری تصاویر, ammar و 2 کاربر دیگر از این پست تشکر کرده اند.
  2.  

من همیشه هر چیزی خراب می شد قبل از اینکه ببرنش به تعمیرکار بدن، خودم بازش می کردم. :cool:

یادمه یه رادیو داشتیم که با یه باکسی که به گوشه اش می خورد، کانال های تلویزیون رو هم می گرفت. اون یه بار خراب شده بود و هر کاری اش می کردیم کار نمی کرد. کلی همه زدن توی سرش ولی هیچی اش نشد. از بس که محکم بود. البته یه کم توش صدا می داد که بعدا فهمیدم یکی از اهرم هایی که درش رو نگه می داشته ، در اثر مشت های بقیه شکسته بوده.

منم یه روز که هیشکی خونه نبود، چون می دونستم دعوام می کنن دیگه، یواشکی رفتم رادیو رو باز کردم و دیدم که یکی از سیم هاش گیر کرده به لای بست رادیو و کشیده شده و پاره شده، اون رو به چه بدبختی ای وصل کردم، اخه درش رو نمی شد کامل باز کرد. سیم ها به بلندگویی که جلوی رادیو بود وصل بودند و اگه کامل باز می کردم کل سیم هاش پاره می شد و بدبخت تر می شدم. خلاصه، با کلی چاقو و پیچ گوشتی و چنگال هی سیم ها رو می گرفتم و به یه وضعی اینا رو به هم وصل کردم. بعد یه پیچش هم گم شد. پیچ های دیگه رو تقسیم کردم به طوری که در رادیو باز نشه. همه رو محکم بستم. بعد روشن کردم دیدم روشن می شه.
    وقتی مامانم اومد دید که کلی وسیله اون جا ریخته. یادم رفته بود جمعش کنم. رفته بودم سراغ دیدن کارتون. روشن کرده بود دیده بود روشن شده. اومدن به من گفتن چی کارش کردی؟ منم فرار کردم و گفتم هیچی. من کاری اش نکردم. ;)
    ;)

بعد از اون جریان، هر چی خراب می شه می گفتند اول تو بازش کن، ولی جلوی چشممون باز کن هر چی دلت خواست بهش ور برو ولی خرابش نکن تا بعد ببریم تعمیر گاه.
    دو بار سر همین چیزا برق گرفت منو. اگه یادم بود بعدا تعریف می کنم.که چی شد که برق گرفت. باید یه کم علومم رو بهتر می خوندم تا دچار برق گرفتگی نمی شدم.
    یه چند بار هم فیوز پروندم...

حالا این رو باید از آی دی خلاقیت پرسید که این ها هم جزو ویژگی های خلاقانه می ره یا نه؟

swan, قلم, ammar و 1 کاربر دیگر از این پست تشکر کرده اند.
  3.  

گرافیست کاربر مجرب کاربر انجمن

شغل :
    هنر
    ســـــــــــــــــــــــــــلام به دوست گرامی " دانشجوی ارتباطات ":tashvigh:

خدمت شما عرض کنم هر کاری که جدید و هدف و ایده پشتش باشه رو میتوان گفت کار خلاقانه ست [​IMG]

و ما یه استاد داریم تو دانشگاه که میگه خلاقیت زمانی رخ میده که بتونیم با کمترین امکانات بهترین استفاده و بهترین کارها رو انجام بدیم :pir:

و شما هم کارتون خلاق بوده و کارخلاقانه انجام دادید چون واقعا با کمترین امکانات بهترین فکر رو کردین و تونستین با ایده خودتون به موفقیت برسین
    :paresh:

موفق باشین دوست گرامی و خلاق
    :tavafogh:

swan, مهرانه و سیَد علی از این پست تشکر کرده اند.
  4.  

گرافیست کاربر مجرب کاربر انجمن

شغل :
    هنر
    موفق باشین دوستای خوب و خلاق:dohkhtar:

حمید رضا و قلم از این پست تشکر کرده اند.
  5.  

حمید رضا کاربر ماندگار کاربر انجمن

شغل :
    تخصصم مدرک کارشناسی علوم اجتماعی(پژوهشگری) دارم
    من فکر می کنم الان همه کودکان خلاق و پیش فعال هستند.
    من هم همیشه آچار دستم بود و همیشه با دیدن کار رو یاد می گرفتم الان هم همینطور هستم

قلم از این پست تشکر کرده است.
  6.  

یک چوب نیم متری - یک بطری خالی آب معدنی - یک قالب یخی که فقط یک ردیف دارد و دارای هفت قالب کوچک یخ است.

با این وسایل به نظر شما چه چیزی می توان ساخت؟

کودکی که خلاق باشد چه استفاده ای از این وسایل می کند؟

مدیر انجمن فرهنگی از این پست تشکر کرده است.
  7.  

swan کاربر جدید کاربر انجمن

منم فکر میکنم خلاقیتم بدک نبود.
    نقاشی هایی که میکشیدم خیلی عجیب بودن.تصویر هایی که از آدم فضایی ها میکشیدم واقعا خلاقانه بود!
    کارم باز کردن وسایل خونه و دوچرخم بود.
    خیلی وقتا مواد غذایی رو از خونه کش میرفتم باهم قاطی میکردم ببینم چجوری میشه!اونی که خیلی بد میشدو میریختم دم لونه موش!!!هیچی نبود که نسوزونده باشم.برام جالب بود که هر چیزی یه جور میسوزه و........
    :)
    .
    "سفیر سبا" اونارو الان دست من بدید نمیدونم چکار باهاش میشه کرد!نمیدونم شاید اگه به کودکیم میدادید یه کاری میکرد!

طاهر و مدیر انجمن فرهنگی از این پست تشکر کرده اند.