سیاست های اداری

شروع موضوع توسط قلم ‏05/10/2012 در انجمن ارتباطات انسانی

1.  

قلم کاربر ماندگار کاربر انجمن

در اداره کردن یک مجموعه ای، مانند ادارات و یا حتی دولت و جامعه، مسئولین امر و بالتبع زیردستان آن ها باید چه سیاست ها و نکاتی را رعایت کنند تا نظم و نظام این مجموعه حفظ بشود و خوب و عالی و اسلامی، این مجموعه پیش برود؟

می شه این طور هم مطرح کرد که سیاست های اداری ما باید چطور باشه؟​

2.  

راستی در سیاست

یکی از اشکالاتی که در حیطه سیاست وارد است، چه اداری چه سیاسی و بین المللی و چه اقتصادی و ... این است که می گویند: سیاست است دیگر. و دروغ های خود را به اسم سیاست بودن این روش و منش می گذارند.

در حالی که به سیره و منش امیرالمومنین علی علیه السلام، عنصر مهم در سیاست، راستی و درستی است. وفای به عهد، اداکردن حقوق، این ها همه از راست و صادق بودن عملی افراد نشأت می گیرد.
    امیرالمومنین علی علیه السلام می فرمایند:
    هيهات! اگر پرهيزگارى نبود ، من زيرك ترينِ تازيان بودم [1]

و نیز می فرمایند:
    به خدا سوگند ، معاويه از من زيرك تر نيست ؛ ليكن او پيمان شكنى مى كند و معصيت مى ورزد ، و اگر نبود كه پيمان شكنى ، زشت و ناپسند است ، من از زيرك ترين مردمان بودم؛ ليكن هر پيمان شكنى اى ، معصيت است و هر معصيتى ، كفر و ناسپاسى است؛ و براى هر پيمان شكن ، پرچمى است كه در قيامت ، بدان شناخته گردد. به خدا سوگند ، با فريب ، غافلگير نشوم و با سختگيرى ، ناتوان نشوم.[2]

-------------------
    [1] .الكافى : ۸ / ۲۴ / ۴ ، غرر الحكم : ۱۰۰۴۱ ، عيون الحكم والمواعظ : ۵۱۲ / ۹۳۲۲ .
    [2] نهج البلاغة : خطبه ۲۰۰ ، ينابيع المودّة : ۱ / ۴۵۴ ، المعيار والموازنة : ۱۶۶ .

3.  

حق مدارى

یکی دیگر از سیاست هایی که ما در اداره کردن امور و حتی خودمان، باید مورد دقت قرار دهیم، حق مداری است. امیرالمومنین علی علیه السلام می فرمایند: برترينِ مردمان نزد خداوند ، كسى است كه رفتار بر پايه حق ـ گرچه او را به سختى اندازد ـ ، برايش دوست داشتنى تر از باطل است؛ گرچه برايش سودآور شود. [1]

جریان ارزش گذاری روی کفش کهنه امام علی علیه السلام را شنیده ایم. اهمیت برپا کردن حق، در آن داستان نیز بیان شده است:

«هنگامى كه امير مؤمنان ، عزم سفر به سوى بصره كرد ، در يكى از روستاهاى مدينه به نام «رَبَذه» فرود آمد . بازمانده حاجيان ، او را ملاقات كردند و نزد او گِرد آمدند تا سخنان او را كه در خيمه اش بود ، بشنوند.
    ابن عبّاس گويد: نزد على عليه السلام آمدم . ديدم كفش هايش را وصله مى كند. بدو گفتم: نياز ما به تو براى اصلاح امور ، بيشتر از آن چيزى است كه انجام مى دهى. سخنى نگفت تا از وصله كردن كفش فراغت يافت و آن را كنار كفش ديگر گذاشت.
    سپس به من فرمود: «آنها را قيمت بگذار».
    گفتم: ارزشى ندارند .
    فرمود: «هر چه قدر مى ارزد!».
    گفتم: نيم درهم.
    فرمود: «به خدا سوگند ، اين كفش ها برايم دوست داشتنى تر است از فرمانروايى بر شما ، مگر آن كه حقّى را به پا دارم يا باطلى را بزدايم» »[2]

همواره باید طالب حق باشیم. و حق را اقامه کنیم. فرق است بین کسی که حق را دوست دارد اما نوبت به خودش که می رسد، از حق، سر باز می زند.

حق مدار بودن در همه امور و برای همه کس.

----------------------
    [1] نهج البلاغة : خطبه ۱۲۵ ، وقعة صفّين : ۵۴۲ ، تاريخ الطبرى : ۵ / ۶۹ .
    [2] الإرشاد : ۱ / ۲۴۷ ، نهج البلاغة : خطبه ۳۳ ، بحار الأنوار : ۳۲ / ۱۱۳ / ۹۰ .

4.  

قانون گرایی

از نکاتی که مقام معظم رهبری دامت برکاته نیز بر آن تاکید بسیار دارند، بحث قانون گرایی در همه زمینه هاست. چه قوانینی که خداوند وضع کرده و چه قوانین اسلامی که در کشور اسلامی حاکم است.

این نکته در سیره امیرالمومنین علی علیه السلام نیز بسیار یافت می شود که ایشان در زمان اجرای حد یا پرداخت حق و حقوق افراد، از قانون فراتر نرفته و به همان میزانی که خداوند و قانون اسلامی بود عمل می کردند.

امام باقر علیه السلام قانون مداری امیرالمومنین علیه السلام را اینگونه می فرمایند:

أخَذَ [عَلِيٌّ عليه السلام ]رَجُلاً مِن بَني أسَدٍ في حَدٍّ ، فَاجتَمَعَ قَومُهُ لِيُكَلِّموا فيهِ ، وطَلَبوا إلَى الحَسَنِ أن يَصحَبَهُم ، فَقالَ : ائتوهُ فَهُوَ أعلى بِكُم عَينا ، فَدَخَلوا عَلَيهِ وسَأَلوهُ ، فَقالَ : لا تَسأَلونّي شَيئا أملِكُ إلّا أعطَيتُكُم ، فَخَرَجوا يَرَون أنَّهُم قَد أنجَحوا ، فَسَأَلَهُمُ الحَسَنُ ، فَقالوا : أتَينا خَيرَ مَأتِيٍّ . وحَكَوا لَهُ قَولَهُ ، فَقالَ : ما كُنتُم فاعِلينَ إذا جُلِدَ صاحِبُكُم فَاصنَعوهُ ، فَأَخرَجَهُ عَلِيٌّ فَحَدَّهُ ، ثُمَّ قالَ : هذا وَاللّه ِ لَستُ أملِكُه . [1]

[ على عليه السلام ] ، مردى از قبيله بنى اسد را براى اجراى حد ، بازداشت كرد . خويشان او گرد آمدند تا درباره اش ميانجيگرى كنند و از حسن عليه السلام خواستند آنان را همراهى كند .
    [ حسن عليه السلام ] فرمود : «نزد او (على عليه السلام ) برويد . او بهتر بر امور شما آگاه است» .
    نزد او رفتند و خواسته خود را مطرح ساختند .
    فرمود : «چيزى را كه در اختيار من باشد ، از من نمى خواهيد ، مگر كه آن را به شما خواهم داد» .
    آنها بيرون آمدند و گمان كردند كه موفّق شده اند .
    حسن عليه السلام از آنان پرسيد [ چه شد؟] .
    گفتند : به بهترين خواسته ، دست يافتيم و داستان را برايش باز گفتند .
    فرمود : «آنچه مى خواهيد براى دوست خود به هنگام اجراى حد به انجام رسانيد ، انجام دهيد» .
    على عليه السلام او را بيرون آورد و بر او حد زد . سپس فرمود : «به خدا سوگند ، اين [ اجراى حد] از امورى است كه در اختيار من نيست [بلكه دستور خداست]» .

---------------------------------
    [1] المناقب لابن شهر آشوب : ج ۲ ص ۱۴۷ ، دعائم الإسلام: ج ۲ ص ۴۴۳ ح ۱۵۴۷ نحوه، بحار الأنوار: ج ۴۱ ص ۹ ح ۱.

5.  

مودّت کاربر فعال کاربر انجمن

ایجاد زمینه رشد معنوی و دانش افزایی و مهارت افزایی

مقام معظم رهبری دامت برکاته، سیاست های کلی نظام اداری را بیان فرموده اند که می توانید این مهم را در اینجا بخوانید.

یکی از این سیاست ها، مربوط به نیروهای تحت امر و مشغول به کار ادارات هست.
    ایشان فرمودند: «ایجاد زمینه رشد معنوی منابع انسانی و بهسازی و ارتقای سطح دانش، تخصص و مهارتهای آنان.»[SUP]1[/SUP]

شاید در ادارات سری زده باشید. بعضی وقتها می بینیم که نه تنها زمینه ارتقای دانش و تخصص و مهارت افزایی کارمندان و افرادی که همکاری در آن مجموعه دارند صورت نمی گیرد، بلکه به جهت اینکه فلان مهارتش افزایش پیدا نکرده (که از وظایف و سیاست های داخلی خود آن اداره است) عذر آن فرد را خواسته و با بعضا با اهانت نیز آن فرد را از سازمان و اداره مرخص می کنند که مثلا شما شرایط لازم برای ادامه در این سمت را ندارید. و علت را هم که جویا شوی، برمی گردانند به اینکه فلان مهارت را ندارید.

خیلی خوب است که مسئولین ادارات و سازمان ها، این سیاست های کلی نظام اداری را خوب مطالعه کرده و در راستای انجام آن ها، برنامه های سالانه خود را مدون کنند و نسبت به زحمت کشانی که در ادارات مشغول هستند، احساس مسئولیت بیشتر از پرداخت حقوق و مستمری داشته باشند. ان شاالله.

[SUP]
    .....................................
    1. متن ابلاغیه سیاستهای كلی نظام اداری ۱۳۸۹/۰۱/۳۱[/SUP]

قلم از این پست تشکر کرده است.
  6.  

HANI20 کاربر تازه وارد کاربر انجمن

موضوع های مشابه: سیاست های
انجمن عنوان تاریخ
ارتباطات انسانی فقط لبهایت را تکان بده ‏06/05/2013
ارتباطات انسانی طوفان های ارتباطی ؟ یعنی چی؟ ‏15/04/2012
ارتباطات انسانی چرا داد می زنی؟؟؟ - پاسخ به پرسش های رهبری ‏20/10/2012
ارتباطات انسانی چرا پشت سر يكديگر حرف ميزنيم؟ - پاسخ به پرسش های رهبری ‏20/10/2012
ارتباطات انسانی مهارت های ارتباطی آپارتمان نشینی ‏20/10/2012