پنج كار كودكان را دوست دارم...

شروع موضوع توسط mojtaba110 ‏11/04/2012 در انجمن کودک و نوجوان

1.  

mojtaba110 کاربر مسعتد کاربر انجمن

شغل :
    طلبه
    پيامبر اسلام صلي الله عليه و آله فرموده است:
    «من پنج كار كودكان را دوست دارم:
    اول آنكه پيوسته گريانند؛
    دوم آنكه بر سر خاك جمع مي شوند؛
    سوم آنكه بدون حقد و كينه، با هم دعوا مي كنند؛
    چهارم آنكه براي فردا چيزي را ذخيره نمي كنند؛
    پنجم آنكه خانه مي سازند و سپس آنرا با دست خودشان خراب مي كنند.»(1)

سيد حداد رحمة الله عليه( از شاگردان سيد علي آقا قاضي رحمة الله عليه) مراد از اين روايت رو اينطور بيان كرده اند:
    كودكان چون به فطرت، يعني به توحيد نزديكترند، خود بيني پوچ واستكبار واهي و شخصيت مجازي در ميانشان نيست؛
    به همين خاطر خنده غفلت انگيز، و عمارتهاي بهجت آميز، و كينه هاي بي اساس اما ريشه دار، و ذخيره كردن اموال
    و انباشتن بر اساس وهم و پندار، و اتكاي به دنيا و دلبستگي به آن، در ميان آنها وجود ندارد، يعني همه بالفطره اهل توحيد هستند.
    به همين جهت بيشتر مورد علاقه پيامبر مي باشند.(2)

منبع:
    1.سيد نعمت الله جزائري، زهر الربيع، ص 259.
    2. سيد محمد حسين حسيني طهراني، روح مجرد، بخش يازدهمين، ص 597.

طاهر, شب بارانی, مدیر انجمن خانواده و 2 کاربر دیگر از این پست تشکر کرده اند.
  2.  

حديد کاربر ماندگار کاربر انجمن

باز گشت به فطرت نياز امروز

من هرچه گشتم اين حديث را نيافتم ،وهركس هم نقل كرده از كتاب مواعظ العديده مرحوم آيت الله مشكيني نقل نموده اند،ومن هم در صفحه 389نشر هادي اين حديث را ديدم،ولي اونطور كه اينجا معني شده
    حديث اين معني را بيان نميكند

متن عربي حديث اين است

وقال رسول الله (صلي الله وعليه وآله وسلم):

اُحِبُّ الصِّبيانُ لِخَمسٍ :كودكان را به خاطر پنج چيز دوست مى دارم

الأوَّلُ : أنَّهُم هُمُ البَكَّاؤونَ ،اوّل آن كه بسيار مى گِريند

وَالثّاني : يَتَمرَّغونَ بِالتُّرابِ،دوم آن كه با خاك، بازى مى كنند

وَالثّالِثُ : يَختَصِمونَ مِن غَيرِ حِقدٍ ،سوم آن كه بدون كينه دشمنى مى كنند

وَالرّابِعُ : لا يَدَّخِرونَ لِغَدٍ شَيئا،چهارم آن كه چيزى براى فردا ذخيره نمى كنند

وَالخامِسُ : يُعَمِّرونَ ثُمَّ يُخَرِّبونَ.پنجم آن كه مى سازند و سپس خراب مى كنند .

حضرت آيت الله مجتهدي تهراني زيباتر اين حديث را تفسير كرده در سايت افق حوزه از اين بزرگوار چنين نقل نموده :

پیامبر اکرم(ص) می‌فرمایند: من به خاطر 5 خصلت، کودکان را دوست دارم (در واقع کنایه به انسان‌ها برای حل ریشه‌ای مشکلات خود است)

:1- «کودکان راحت و زیاد گریه می‌کنند.» یعنی این‌که رقیق‌القلب هستند. در روایت هم آمده است که برای هر چیزی قیمتی است، مگر قطره اشکی که از خوف خدا از چشم جاری شود.

2- «کودکان با خاک انیس و هم‌بازی هستند.» یعنی این‌که اصل خود را فراموش نکرده و از تکبر بویی نبرده‌اند.

3- «دعوا می‌کنند اما کینه به دل نمی‌گیرند.» باز فردا روز از نو، روزی از نو؛ با همدیگر دوست می‌شوند.

4- «چیزی را ذخیره نمی‌کنند و این‌قدر به فکر فردا و پس‌فرداها نیستند.» بنابراین ما هم باید از حرص کاسته و بر توکل خود بیفزاییم.

5- «می‌سازند و دل نمی‌بندند.» کودک ساعت‌ها برای ساخت یک خانه گلی یا نقاشی وقت می‌گذارد و همین که خسته شد و یا شب شد، آن را رها می‌کند و می‌رود. آرزوهای دور و دراز و ابدی فرض‌کردن خود و فرزندان و اموال و امانت‌ها، سرچشمه دلبستگی می‌شوند. پس برای حفظ و تثبیت آن شروع می‌کنیم به توطئه و نقشه‌کشیدن برای رقبا و نهایتاً تجاوز به جان و مال و شرافت مردم و این‌گونه است که جرایم در جامعه شکل می‌گیرند. در حالی که به فرمایش حضرت عیسی(ع)، دنیا مانند پلی است که باید از آن به سلامت عبور کرد و نباید روی آن مسکن گزید و اصولاً ظرف محدود جهان -حتی در بهترین شرایط نیز- قابلیت کامیاب‌کردن روح بلند ابنای بشر را ندارد.

طاهر و بشیر از این پست تشکر کرده اند.
  3.  

طاهر کاربر مجرب کاربر انجمن

شغل :
    طلبه حوزه علمیه قم

چقدر خوب بود اگه این پنج خصلت کودکان در تمام دوران عمرشون حفظ می‌شد و ما هم سعی بکنیم در این موارد، خودمون رو با کودکان شریک کنیم.

*کودکان از کمترین چیزی گاها می‌ترسن و با رقت‌اند.

اگه انسان‌ چنین حالتی داشت باشه و نسبت به کوچکترین رفتارش ترس از حساب روز قیامت در دلش باشه، قطعا مردم از دستش در امان می‌مونن.

*کودکان اگه با هم دعوا هم بکنن، کینه‌ای در دل ندارن. اگه انسان هم این حالت رو در خودش تقویت کنه و در صورت بروز اختلاف با دیگری کینه ورزی نکنه؛ یک آرامش روحی خاصی پیدا می‌کنه.

همچنین اگه بتوانه حالت ترحم نسبت به دیگران رو در وجود خودش داشته باشه دیگه در فکر خیانت به دیگران به هیچ وجه نیست.