امام حضرت زهرا که بود ؟

شروع موضوع توسط ثقلین ‏08/03/2014 در انجمن اهل سنت

1.  

ثقلین کاربر مسعتد کاربر انجمن

مقدمه :

یکی از مباحث بسیار مهم و اساسی که ریشه اختلاف میان دو مذهب شیعه و سنیست ، مساله امامت ، خلافت و جانشینی رسول اکرم صلی الله علیه و آله است ، به قول عبدالکریم شهرستانی از علمای اهل سنت ، این مساله اساسی ترین و بیشترین مساله ای بوده که در اسلام از ابتدا تا کنون به خاطرش خونها ریخته شده و اختلافات و فتنه های زیادی به وجود آمده است .

آری تمام اختلافات و فتنه ها از آنجا خود را به صورت علنی و به شکل جدی نشان داد که پس از رحلت رسول خدا صلی الله علیه و آله ، عده ای بدون توجه به وصایای رسول اکرم مبنی بر معرفی امام امیر المومنین علیه السلام به عنوان خلیفه الهی و امام امت در مواضع متعدد ، با شکستن پیمانی که با جانشین آن حضرت در غدیر بسته بودند ، در سقیفه بنی ساعده گرد آمدند تا به زعم خویش برای آن امت بدون سرپرست رهبر و خلیفه ای تعیین نمایند و در این میان نیز برخی دیگر سعی داشتند تا همچنان در مقابل این جو زور و خفقان که گروه اول آن را به وجود آورده بودند ،بر همان پیمانی که در غدیر بسته بودند ، استوار بمانند، اگر چه این مساله بر گروه اول که البته تعدادشان هم بسیار زیاد بود ناپسند و ناخوشایند آید .

از جمله کسانی که تا آخر بر این پیمان خود با امام خویش استوار ماند ، یگانه یادگار رسول خدا ، حضرت زهرا سلام الله علیها بود ، کسی که هیچ گاه با خلیفه تعیین شده در سقیفه بیعت ننمود و او را به رسمیت نشناخت تا اینکه با همین حالت از دنیا رفت . . .

اما به راستی اگر اطاعت از امام و جانشین رسول خدا بنا به آیات و روایات بسیاری که در منابع فریقین آمده بر همگان واجب و لازم است ، چرا حضرت زهرا سلام الله علیها از خلیفه اول تبعیت نکرد ؟

اگر بر اساس نص آیه مبارکه اولی الامر ( اطیعوا الله و اطیعو الرسول و اولی الامر منکم...) خداوند به اطاعت از امام و خلیفه خود در کنار اطاعت از خود و رسولش فرمان داده و اطاعت از امام را که مصداق اولی الامر است مانند اطاعت از خویش و رسولش واجب دانسته ، حضرت زهرا هرگز از امام و خلیفه ای که در سقیفه تعیین شده بود ، اطاعت ننمود ؟

به راستی اگر اطاعت از امام و شناخت وی آن اندازه اهمیت دارد که بر اساس نص حدیث معرفت ( در ادامه به این حدیث خواهیم پرداخت ) که شیعه و سنی به الفاظ مختلف آن را نقل کرده اند ، عدم شناخت و تبعیت از او ، موجب مردن به مرگ جاهلیت یعنی مرگ کفر و نفاق و ضلالت است ، پس چرا حضرت زهرا علیها السلام از ابوبکر تبعیت ننمود و تا آخرز عمر با او بیعت نکرد ؟

به راستی امام واقعی حضرت زهرا که بود ؟

در ادامه با استناد به روایات شیعه و سنی به پاسخ این سوال می پردازیم

رهنما, صراط و zaman از این پست تشکر کرده اند.
  2.  

در منابع معتبره اهل سنت روایتی با عناوین و الفاظ مختلف از رسول اکرم صلی الله علیه و آله نقل شده که آن حضرت در اهمیت شناخت و تبعیت از امام و رهبر جامعه اسلامی فرموده اند :

من مات و لم یعرف امام زمانه مات میتة جاهلیة
    هر کس بمیرد و امام زمان خود را نشناسد به مرگ جاهلیت مرده است

الفاظ دیگر حدیث در منابع اهل سنت از این قرارند :

«من مات و ليس في عنقه بيعه مات ميته جاهليه»
    «من مات بغير إمام مات ميته جاهليه»
    «من مات و ليس عليه طاعه إمام مات ميته جاهليه»
    «من خرج من الطّاعه و فارق الجماعه فمات ، مات ميته جاهليه»
    «من فارق الجماعه شبراً فمات ، فميتته جاهليه»
    1

از طرف دیگر در کتب روایی و تاریخی خود اهل سنت ثبت و ظبط است که حضرت زهرا سلام الله علیها هیچگاه با ابوبکر که خود را امام و خلیفه مسلمانان معرفی می کرد، بیعت نکردند و تا آخر عمر از ایشان ناراضی بودند و با همین حال نیز از دنیا رفتند . همچنین برخی صحابه دیگر چون سلمان - ابوذر و عمار و مقداد و ابن عباس و سعد بن عباده و ... هم هرگز با ابوبکر بیعت نکردند

حال چند سوال مهم داریم که پاسخ آنها می تواند تا حد زیادی ما را به پاسخ این سوال برساند
    در ادامه حتما سوالات را بخوانید . . .

[HR][/HR]1- شرح المقاصد 5 /239 - مسند احمد 4/96 - مسند أبي داود الطيالسي - صحيح ابن حبّان - المعجم الكبير للطبراني ، و غير اینها.

zaman از این پست تشکر کرده است.
  3.  

چند سوال بسیار مهم برای یافتن حقیقت :

آیا کسانی که با ابوبکر بیعت نکردند،جزء اصحاب رسول الله نبودند و به عقیده خود شما، ایشان عادل و فعلشان حجت نبود ؟
    آیا این حدیث را از رسول خدا نشنیده بودند؟
    آیامی توان مدعی شد که پاره تن رسول خدا و سیده نساء العالمین و آن عده از صحابه، امام زمان خود را نشناخته و نعوذ بالله به مرگ جاهلیت از دنیا رفته باشند ؟
    آیا آنها اهمیت امامت و وجوب اطاعت و شناخت امام را نمی دانستند؟
    اگر اینگونه نیست، پس لطفا بگویید امام زمان ایشان که آنها او را شناخته و از وی اطاعت می کردند که بوده است ؟
    آیا کسی غیر از علی بن ابیطالب بوده است ؟
    و اگر سیده زنان دو جهان ، پاره تن رسول خدا و کسی که رضایتش رضایت خدا و خشمش خشم خداست از امیر المومنین علیه السلام تبعیت می کرده آیا می توان مدعی شد که خدا در این کار وی از او راضی نبوده ؟
    و اگر نمی توان گفت پس نتیجه این می شود که طبق روایتی که می فرماید ( ان الله یغضب لغضب فاطمه و یرضی لرضاها ) رضایت خدا نیز در رضایت حضرت زهرا یعنی تبعیت نمودن از امیر المومنین علیه السلام بوده است .
    حال آیا عمل ، سیره "،فهم و فعل سیده زنان دو جهان و پاره تن رسول خدا و برخی
    صحابهدیگر برای شما اهل سنت حجت نیست ؟
    آیا طبق آیه شریفه تطهیر ، فاطمه معصوم از هر خطا و گناه و اشتباهی نیست ؟
    پس قطعا در انتخاب امامش نیز خطایی نداشته است
    پس نتیجه اینکه کسانی که از امامی غیر از امام فاطمه سلام الله علیها تبعیت کردند ( با توجه به اینکه نمی توان در یک زمان از دو امام تبعیت نمود ) به خطا رفته و مشمول این حدیث شده اند که امام زمانشان را نشناخته اند
    آیا غیر از این است

و اگر این مطلب را بپذیرید باید این را هم قبول کنید که مرگ همه آنها همان مرگ جاهلیت است
    و می دانیم که در جاهلیت مردم بت پرست ، مشرک و کافر بودند لذا نمی تواند کسی مسلمان بمیرد حال آنکه امیر المومنین علیه السلام را به امامت نشناسد .
    چنانچه یکی از الفاظ حدیث معرفت که در منابع اهل سنت نیز ذکر شده به صراحت به این مساله تاکید می کند و می فرماید
    من مات من اهل القبله ( من المسلمین ) و لم یعرف امام زمانه مات میته جاهلیه
    اگر کسی از مسلمانان امام زمان خود را نشناسد به مرگ جاهلیت می میرد!

zaman از این پست تشکر کرده است.